Zoologická zahrada zde vznikla v roce 1976. Nepatří sice k těm největším, ba naopak, vzhledem k tomu, že se rozkládá na 7,5 hektaru a čítá 580 kusů, k těm nejmenším, ale jistě má co nabídnout a z její návštěvy vaše děti budou mít radost. Jejich největší chloubou je chov bílých lvů jihoafrických.
Jde o jediné muzeum svého typu v Česku. Věnuje se naftovému průmyslu. Muzeum má vnitřní i venkovní expozici. Specializují se na naftařství v České a Slovenské republice. Na Hodonínsku se ropa a zemní plyn těží dobrých 100 let. V okolí se nachází naftařské památky.
Nejvýznamnějším rodákem města byl bezesporu první československý prezident. Na jeho památku zde byla vytvořena stálá expozice. Najdete ji v prostorách zdejšího zámku. Bohužel jeho rodný dům byl zbořen ještě v 19. století.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Tato cyklotrasa je schůdná také pro pěší, kočárky a in-line bruslaře. Její celková trasa je 2,3 kilometru a prochází těmi nejatraktivnějšími místy, k nimž patří Stupava nebo ZOO či soustava rybníků na řece Kyjovce.
KAM ZA TURISTIKOU?
Na Hodonínsku se nachází dvě netradiční cyklostezky, které vedou v místě zrušených železničních tratí. Mutěnka je dlouhá 13 kilometrů a vede mezi Mutějovicemi a Kyjovem a druhá je devíti kilometrová a vede z Uhřic do Ždánic. Stezky jsou průjezdné nejen pro cyklisty, ale i pro in-line bruslaře a maminky s kočárky. Oblíbené jsou proto, že vám tu nehrozí žádné stoupání ani klesání.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Baťův kanál, procházející Hodonínem, umožňuje poznat zdejší krajinu ze zcela jiného pohledu než obvykle. Zároveň jde i o historickou technickou památku. Kanál je dlouhý 50 kilometrů a původně byl určený k dopravě lignitu z Ratíškovic do otrokovické elektrárny. Plavbu je možno zrealizovat jako dovolenou a spojit ji můžete i s cyklistikou. Kanál prochází lokalitou plnou vinnou sklepů, historických měst, chráněných přírodních lokalit, naučných stezek a technických památek.
Lázně Hodonín jsou skvělým místem pro odpočinek i nabrání sil. Dokáží posílit imunitu, zlepšit vaši kondici i vás zbaví bolavých zad a kloubů. V kombinaci s dobrým vínem, jde o hotový elixír mládí.
KAM ZA HISTORIÍ?
Gotický kostel tu byl vystavěn v první polovině 13. století. Svou dnešní barokní podobu získal koncem 18. století. Jde o jednu z nejvýznamnějších památek Hodonína.
Před místní radnicí máte možnost spatřit chloubu města, zpívající fontánu. Dokáže vytvářet zajímavé světelné a vodní efekty synchronizované s reprodukovanou hudbou. Fontána hraje od dubna do konce listopadu.
Barokní zámeček zde bylo vystavěno v polovině 17. století. Dnes je v něm umístěno Masarykovo muzeum a je tu i archeologické pracoviště.
Samotný Hodonín zrovna památkami neoplývá, v okolí však naleznete spoustu zajímavých míst. Například v nedalekých Čejkovicích se nachází templářské sklepy ze 13. století. V roce 1936 zde bylo založeno první vinařské družstvo, které zde v pozměněné identitě, Templářské sklepy Čejkovice, funguje dodnes. Užívají zde do dnešních dnů tradiční výrobu a zrání vín s moderními postupy a technologiemi zpracování hroznů. Sklepy jsou zpřístupněny v rámci prohlídky a ochutnávky vín.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Špidláky, to je unikátní skvost, který najdou pouze skuteční fajnšmekři. Jde o přírodní rezervaci, která není přímo v Hodoníně, ale na Hodonínku, nedaleko Čejkovic, odkud vede červená turistická stezka. Místo je obklíčené neprostupnými hradbami bezu a třešněmi. Špidláky jsou biotopem, kde rostou vzácné rostliny. Ať už jde o kosatce, prvosenky, katrány tatarské anebo žluté hlaváčky.