Litomyšl, jedno z nejkrásnějších měst České republiky

Autor fotografie: Přemysl Otakar Wikimedia
Město Litomyšl proslulo svou krásou i hudbou. Pochlubit se však může i hlubokou historií. Zmínku o Litomyšli najdete dokonce i v Kosmově kronice. Město se vyskytuje na samém východě Čech v Pardubickém kraji a považuje se za jedno z nejhezčích českých měst. Město turisty láká na památky, umění, krásné scenérie a nezapomenutelné zážitky.Lokalita je skvělým odrazovým můstkem pro výlety do přírody. Předhůří Českomorovaské vrchoviny vysloveně vybízí k provozování pěší turistiky i k výletům na kole. V blízkém okolí se nachází kupříkladu zámek v Nových Hradech, Růžový palouček, Kozlovský kopec anebo Vysoké Mýto. V zimě se pak můžete vydat na běžky. V okolí města se nachází spousta běžeckých tras.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Městský bazén Litomyšl
Plavecký areál dává k dispozici všem zájemcům plavecký bazén s pěti dráhami o 25 metrech, dále pak neplavecký - dětský bazén s vodní sopkou a třemi chrliči; vířivky, 64 metrový tobogán procházející venkovním prostorem, venkovní výplavový bazén a parní kabinu. Na zdejším koupališti se pak nachází padesátimetrový bazén se skokanskými můstky, dále pak pětadvacetimetrový a dojezdový bazén. V místě nechybí samozřejmě ani skluzavky a další 92 metrů dlouhý tobogán.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Peklák
Ski areál Peklák se nenachází přímo v Litomyšli, spadá pod Českou Třebovou, jde však o jeden z nejbližších lyžařských center tomuto městu. Nabízí 800 metrů dlouhou sjezdovku červené obtížnosti s převýšením 150 metrů a 80 metrovou modrou sjezdovku určenou pro výuku. Dráhy jsou osvětleny, zasněžovány a pravidelně upravovány. Reálné je tedy i večerní lyžování. Parkování je zde zdarma.
Ski areál Přívrat
Jen o kousek dál, v předhůří Orlických hor, se nachází skiareál Přívrat. Areál provozuje 5 sjezdovek, přičemž pro dospělé jsou 4, z čehož 2 červené obtížnosti a s převýšením 60 metrů. Nejdelší je modrá Sluneční sjezdovka o délce 560 metrů. Pro nejmenší lyžaře tu je 50 metrů dlouhá sjezdovka s vlastním vlekem. Dopravu tu zajišťují 2 vleky. K dispozici vám tu je lyžařská škola i půjčovna lyží i snowboardů.
KAM S DĚTMI?
Na toulky s rytířem Toulovcem

Autor fotografie: Herbert Frank z Vídně wikipedie
Pakliže chcete město dětem přiblížit hravou formou, doporučujeme jeho prohlídku s rytířem Toulovcem. Rytíř vás provede městem i tajuplnými zákoutími, povypráví zapomenuté legendy, zahrnou vás historickými fakty a poznáte slavné rodáky Litomyšle. Program je vskutku nenáročný a zvládnou jej i ti nejmenší. V rámci prohlídky se podíváte na věž, do tajemného sklepení, zámeckého areálu, muzea hraček a zastřílíte si z kuše.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Toulovcovy Maštale

Autor fotografie: Michal Klajban Wikipedie
Toulovcovy maštale jsou přírodní rezervací nedaleko Litomyšle. Jde o komplex pískovcových skal a borových lesů rozkládajících se mezi obcemi Proseč, Budislav a Nové Hrady. Název jim dali lidé již v 15. století, přesněji rytíř Vavřinec Toulovec z Třemošné. Oblast se nachází podél říčky Novohradky a okolo jejích malých přítoků. Vyznačuje se velkým počtem chráněných rostlin a živočichů. Oblastí prochází několik turistických a cyklistických tras. Nachází se zde i zajímavé rozhledny.
KAM ZA TURISTIKOU?
Naučná stezka Nedošínský háj

Autor fotografie: Mirek.219 Wikipedie
Naučná stezka Nedošínský háj je nenáročná trasa, která prochází hájem Nedošín, jež se nachází na kraji lesa nad rybníkem Velký Kosíř. Háj je asi 4 kilometry od Litomyšle. Stezka je označena červenou turistickou značkou. Na celkem 11 informačních tabulích se seznámíte se zdejší flórou, faunou a lesnictvím. Lokalita je oblíbeným cílem výletů obyvatel Litomyšle. Nedošínský háj byl vytvořen již ve 14. století, kdy zde nejprve byla obora později proměněná v bažantnici. Stezka je vhodná i pro kočárky.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Portmoneum - Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Autor fotografie: Lehotsky Wikipedie
Muzeum vás zaujme svým pitoreskním interiérem, který získal v dvacátých letech minulého století. Dům byl zachráněn v devadesátých letech nakladatelstvím Paseka. Vidět zde můžete unikátní nástěnné malby, vyřezávaný a malovaný nábytek a bytové doplňky. Expozici doplňují dobové fotografie a drobná grafika. Můžete si být jisti, že jste nic podobného nikde jinde neviděli.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek Litomyšl

Autor fotografie: Michal Louč Wikipedia
Zámek Litomyšl vyrostl v místě slovanského hradiště, pohraničního hradu Slavníkovců. Přestavěn byl 15. století. Zámek vznikl díky Pernštejnům o sto let později. Do dnešních dnů patří k těm nejkrásnějším renesančním stavbám střední Evropy. Památka je natolik unikátní, že ji najdete i na Seznamu světového a přírodního kulturního dědictví UNESCO. Jeho součástí je i barokní zámecké divadlo i tajuplné podzemí. Zámek nabízí hned několik prohlídkových okruhů. Zajímavou expozicí je ta s historickými klavíry.
Zámecký pivovar

Autor fotografie: Michal Louč Wikipedie
I zdejší zámecký pivovar patří k důležitým objektům kulturního dědictví. Pivovar byl vybudován koncem 16. století. Zcela dokončen byl však až po roku 1630. Postupem doby pak získal barokní podobu. Pivovar proslavil zdejší sládek, kterému se v roce 1824 narodil syn Bedřich, Bedřich Smetana, slavný operní skladatel. Dnes v tomto místě sídlí Evropské školící centrum.
Dům U Rytířů

Autor fotografie: GFreihalter Wikimedia
Říká se o něm, že je to ten nejkrásnější dům v Litomyšli, a to je tedy dost pádný důvod, abyste se o té skutečnosti přesvědčili sami. Dům U Rytířů byl postaven kolem roku 1546 kameníkem Blažkem a jde o výjimečnou ukázkou renesanční městské architektury. Název domu se odvíjí od dvou ozbrojenců, kteří se nachází po stranách prostředního okna. Původně se však nazýval u Zlaté truby díky Jiráskově povídce se však pro něj našlo mnohem hezčí pojmenování. V domě sídlí Městská galerie.
Zámecké návrší

Autor fotografie: Txllxt TxllxT Wikimedia
Cestou na zámek byste neměli minout zámecké návrší, kde najdete zámecký park s přilehlými budovami. Celý areál je rovněž zapsán na Seznam UNESCO. První zmínka o zámeckém návrší pochází z 12. století našeho letopočtu. Dnes má návrší zcela jinou podobu, než mívalo. V plánu tu jsou kulturní akce.
Smetanův dům

Autor fotografie: Lehotsky Wikimedia
Smetanův dům vznikl na základě v té době již nevyhovujících prostor pro divadelních představení, ta se tu totiž odehrávala v místních restauracích. Divadlo se začalo stavět v roce 1903. při jeho otvírání byl i Alois Jirásek.
Chrám Povýšení svatého Kříže

Autor fotografie: Sokoljan Wikimedie
Kapitulní, děkanský nebo také proboštský kostel stojí na návrší nad Šantovým náměstím byl postaven jako augustiniánský klášter. Stavba byla dokončena v druhé půli 14. století. Původně měl dvě věže, ale po několika požárech o jednu přišel. V interiérech můžete vidět gotické malby, barokní plastiky rodiny Pacáků a varhany s 3600 píšťalami.
Klášterní zahrady

Autor fotografie: Michal Klajban Wikimedia
Klášterní zahrady najdete za piaristickou kolejí ve směru k chrámu Povýšení svatého Kříže. Kdysi se zde nacházela ovocná a zeleninová zahrada. Blíže kostelu pak býval hřbitov. A o až do roku 1831. Novou podobu místo získalo po roce 2000. Místo se proměnilo v moderní park s fontánou se sochami od Olbrama Zoubka, jež podkreslují příjemné tóny klasické hudby. Ze zahrady je krásný výhled na město.
Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

Autor fotografie: Txllxt TxllxT Wikimedia
Stavbu vrcholného baroka najdete na zámeckém návrší. Jde o stavbu z počátku 18. století. Za sochařskou výzdobou stojí Matyáš Bernard Braun a za plastikami pak jeho žák Jiří František Pacák. Součástí chrámu je i krypta, do níž byli pohřbíváni příslušníci rodu Trautmannsdorfů a Valdštejnů-Vartemberků, kteří litomyšlské panství vlastnili. Bohužel ne vždy chrám vypadal tak, jak dnes a dokonce se zvažovalo i jeho zbourání. K tomu však naštěstí nedošlo. V současné době je nově zrekonstruovaná a slouží jako kolej pro studenty místní Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Dům čp. 151 stojící vedle kostelíku na Toulovcově náměstí

Autor fotografie: Davidlasek Wikimedia
Čím je zajímavý dům, kde dnes sídlí sbor církve československé husitské? Tím, že zde od roku 1834 bydlela Magdaléna Dobromila Rettigová, legendární česká kuchařka, která tu ostatně také i v roce 1845 zemřela.