Kam vyrazit v Českých Budějovicích

Autor fotografie: Pavel Rychtecký Wikipedie
České Budějovice se rozkládají na soutoku Vltavy a Malše v Jižních Čechách. Město založil v roce 1265 sám Přemysl Otakar II. V průběhu staletí se rozvíjelo do dnešní krásy. Dnes tato sto tisícová metropole patří k významným centrům kraje s bezpočtem atrakcí a historických památek. Pro turisty není lákavé pouze město samotné, ale i jeho okolí. Českobudějovická pánev je ideální pro cyklistiku, pěší turistiku a vodní sporty. Na své si tu tak přijdou rodiny s dětmi, vodáci, rybáři i milovníci historie.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Koupaliště BOREK
V Českých Budějovicích je spousta možností, kde můžete svlažit své tělo. Jedno z nejoblíbenějších míst najdete v ulici U Studánky. Jedná se o Přírodní koupaliště Borek, které se nachází v bezprostřední blízkosti Mojského lesa a potoka zvaného Kyselá voda. Čistota vody je udržována prostřednictvím biologických filtračních lagun, a proto je koupání vhodné i pro alergiky. K dispozici tu máte brouzdaliště, klouzačky a dětské hřiště. Velký bazén dosahuje hloubky až 3,6 metrů. Má odpočinkové molo a odrazový můstek. K dalším vyhledávaným místům v Českých Budějovicích je i Letní plovárna, která se nachází hned vedle plaveckého stadionu na Sokolském ostrově. Krytá část má 50 metrový plavecký bazén, skokanský bazén a dětský bazén. Dále tu jsou vířivky, tobogán, parní komory, fitness, sauny, vanové lázně a solárium. Venkovní část má padesátimetrový bazén pro plavce, menší pro neplavce, brouzdaliště, tobogán a klouzačky
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Skiklub Chmelná
Sjezdovka se nenachází přímo v Českých Budějovicích, ale poblíž malé obce Chmelná pod Kletí, na svahu Vinná v Blanském lese. Areál je od Českých Budějovic vzdálený asi 25 kilometrů. Udržovaný je i běžecký pruh. Reálné tu je i noční lyžování. K dalším sjezdovkám v nedalekém okolí patří Skiklub Rohy, Skiareáll Podklazí - Křemežské louky a Sjezdovka na Kleti, která je i nejzajímavější, ale také i nejprudší a je určená náročnějším lyžařům. Nejde však o udržovanou sjezdovku. Chybí zde i pořádný vlek. Zajímavým místem je i INSKI, tedy Indoorový trenažér lyžování a snowboardingu, který najdete přímo v Českých Budějovicích.
KAM S DĚTMI?
Jihočeské motocyklové muzeum

Autor fotografie: GFreihalter Wikipedie
V objektu historické malé Solnice najdete kouzelnou expozici historických motocyklů. Expozici městu zapůjčil Petr Hošťálek. Unikátní muzeum návštěvníkům představuje skoro stovku historických motocyklů, kol, modelů letadel a hraček. Jde o jedno z největších expozic tohoto typu v České republice.
Hopsárium
Hopsárium je tím největším zastřešeným rodinným parkem v Jižních Čechách. Na 2100 metrech čtverečních najdete spoustu zábavy nejen malé dítě, ale i dospělí. V areálu se nachází prolézací věž, maxitrampolíny, skluzavky i houpačky.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Na průzkum Českých Budějovic

Autor fotografie: Jiří Božovský Pixabay
Procházku, kterou jsme pro vás vybrali je dlouhá zhruba 2,2 kilometru a vede zajímavými památkami města. Trasa začíná v Lannové ulici, která původně měla sloužit jako bulvár. Vidět tu můžete výstřední sídlo ČSOB i šikmý výtah. Odtud se vydejte k obchodnímu domu u Brouka a Babky. Jde o funkcionalistický klenot. Dalším zajímavým místem je Železná panna, zbylá strážní věž, která v minulosti sloužila jako vězení a také i jako mučírna. Můžete si ji prohlédnout. Okolo města se nachází střepy opevnění. Zachovalo se jen bývalé vězení v Rabštejnské věži. Naproti němu pak stojí i ten nejužší dům ve městě. Piaristické náměstí je zajímavý zejména kvůli Kostelu obětování Panny Marie, jež je nejvzácnější památkou města. Kostel je spojen s Dominikánským klášterem. Na náměstí hledejte i kamennou lebku. Až ji najdete, strčte jí prsty do důlků, prý to nosí štěstí. Náměstí Přemysla Otakara II. je prý největší čtvercové náměstí v Česku, no ale pravda je ve skutečnosti jiná. Stojí zde radnice a zajímavá fontána. U Bludného kamene se v minulosti konaly popravy. Najdete ho v chodníku jen kousek od fontány. Katedrála svatého Mikuláše se pyšní symbolem města Černou věží, která je přístupná veřejnosti.
KAM ZA TURISTIKOU?
České Budějovice podél řeky

Autor fotografie: Zdeněk Chalupský Pixabay
Tento okruh nabízí dvě možnosti, jeden kratší okruh kolem Malše a jeden delší okolo Vltavě, jež vás zavede až na Hlubokou. Trasu je možno absolvovat pěšky i na kole. Kratší trasa je dlouhá 9,3 kilometru. Začíná u kavárny Lanna. Dále pokračujte na Sokolský ostrov, kde najdete koupaliště, které tu stojí již od roku 1933. Kousek dál se nachází Malý jez zvaný Malák, kde je možné se také vykoupat. U Velkého jezu se pak koupou nudisté. Pakliže zatoužíte po jiném osvěžení, tak jen kousek od Malého jezu se nachází místní legendární hospoda zvaní Koháč. Vodárenská věž kdysi zásobovala Samsonovu fontánu na hlavním náměstí. Víte, že v Českých Budějovicích byla vůbec první koněspřežka na evropském kontinentě? Spojovala České Budějovice a Linec. Po cestě se nacházelo celkem 52 strážních domků, které zajišťovaly bezpečnost. Dnes se tu v domku číslo 1 nachází Muzeum koněspřežky.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Budějovický Budvar

Autor fotografie: Jitka Erbenová Wikipedie
Prohlídka pivovarem Budějovický Budvar vám poodhalí tajemství alchymie pivovarníků. Nahlédnete do zákulisí světoznámého pivovaru. Budete moci pozorovat výrobu piva a nakonec jej také ochutnáte. Zdejší výroba piva má více než 700-letou tradici. Pivo se zde vaří od roku 1895.
KAM ZA HISTORIÍ?
Radnice

Autor fotografie: Barbora Franzová Pixabay
Dominantou na náměstí Přemysla Otakara II. je barokní budova radnice, která zájemcům nabízí prohlídkový okruh. Kromě prohlídky nevšedních interiérů vám doporučujeme prohlédnout si budovu i zvenčí. Všimnout si zde můžete měděných chrličů v podobě draků. Na levém nároží je také zazděn vídeňský loket, který sloužil na trzích jako kontrolní míra. Na věži je nainstalována zvonkohra, která je schopna hrát až 41 melodií.
Černá věž

Autor fotografie: Richard Mortel Wikipedie
Černá věž měla roli strážní věže a také to byla i zvonice města. Renesanční věž je vysoká 70 metrů a uvnitř je skryto 5 zvonů a hodinový stroj. Pokud zdoláte 225 schodů, dostanete se na ochoz, který je umístěn ve výšce 45 metrů a nabízí krásný pohled na město.
Rabštejnská věž

Autor fotografie: Gerd Eichmann Wikimedia
Rabštejnská věž je jedna z několika věží, které v Českých Budějovicích můžete vidět. V minulosti jich tu však bylo mnohem víc. Rabštejnská věž je vysoká 16,6 metrů a najdete ji na Panské ulici. Původně v ní bylo vězení.
Muzeum koněspřežky

Autor fotografie: Petr Mentlík Wikipedie
Muzeum koněspřežky najdete na Mánesově ulici v domku číslo 1. V minulosti zdejší kospřežka byla nejen nejstarší, ale i nejdelší. Muzeum dokumentuje provoz této koněspřežky a přibližuje život drážních strážníků.
Hardtmuthova vila

Autor fotografie: Jan Dudík Wikimedia
Nejznámější českobudějovickou vilou je bezesporu ta od Franze Hardmutha (majitele továrny na tužky). Vystavěna byla v roce 1912 podle projektu architekta Johanna Stepana. Jde o nádhernou honosnou stavbu, která připomíná šlechtické sídlo.
Dominikánský klášter v Českých Budějovicích

Autor fotografie: Benjamin Skála Wikipedie
Klášter je tou nejstarší památkou v Českých Budějovicích. Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie byl vystavěn při zakládání města a stal se součástí městského opevnění. Kostel Obětování Panny Marie patří k těm nejcennějším umělecko-historickým památkám v Českých Budějovicích.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Orty

Autor fotografie: Wikimedia - Huhulenik
Orty, zajímavá přírodní památka, která se nalézá na pomezí obcí Borek, Hosín a Hrdějovice u Českých Budějovic. Jde o bývalý kaolinový důl. Těžbu kaolinu zde zavedl Josef Hardtmuth z důvodu výroby kameninového zboží. Jelikož se však tento materiál příliš neosvědčil, byl důl na přelomu 19. a 20. století opět uzavřen. Důl tvoří hustou spleť chodeb o šíři 1,5 metru a výšky 5 metrů. Některé úseky jsou dnes bohužel zaplavené vodou.