Jižní Morava a její největší krásy

Autor: Hladilkarel Wikimedia
Jižní Morava to je velký pojem. Do této oblasti spadají turistické regiony Pálava, Znojemsko, Podyjí, Lednicko-Valtický areál, Slovácko a okolí. Dominantou Jižní Moravy je druhé největší město České republiky Brno. Kraj hraničí se Slovenskem a Rakouskem. Turisté tu mohou poznat víc než tisícovku jeskyní, největší propast, svébytný folklor, spoustu historických památek a národní parky. Zapomenout nespíme ani na zdejší gastronomii, k níž neodmyslitelně patří i výborné víno.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Aquapark Moravia
Jižní Morava je region, který rozhodně nedostatkem vodních ploch vhodných ke koupání netrpí. Najdete tu několik velkých přehrad (Vranovská přehrada, Brněnská přehrada, Nové Mlýny), rybníků a koupališť. Jednou z největších atrakcí je však aquapark Moravia, který je vůbec tím největším aquaparkem na Moravě. Návštěvníkům nabízí 4 vnitřní bazény, 3 venkovní bazény, 6 whirpoolů s geotermální vodou, divokou řeku, rozličné interaktivní skluzavky a tobogány (ten nejdelší měří 143 metrů) se světelnou a hudební show. Vyzkoušet si tu můžete také jízdu na člunech i kruzích.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Olešnice na Moravě
Ski areál Olešnice je největším lyžařským areálem v regionu. Najdete ho na okraji města Olešnice v okrese Blansko. Areál se nachází na území 3 krajů (Jihomoravského, Pardubického a Vysočiny). Lyžařský areál nabízí 500 metrů dlouhou sjezdovku, snowboard park, 2 vleky a jeden dětský vlek. K dispozici vám je lyžařská škola, večerní lyžování, půjčovna a servis lyží s občerstvením.
KAM S DĚTMI?
Brněnská zoologická zahrada

Autor: ZOO Brno Wikimedia
Na Jižní Moravě se nachází hned 3 ZOO (ve Vyškově, v Hodoníně a v Brně). Tu největší a nejzajímavější však najdete v Brně -Bystrci. Jde o moderní zoologickou zahradu s více než 1000 druhy zvířat, jejíž součástí je i Safari. Celkem hravě tu strávíte celý den, pokud vám však můžeme doporučit, nedaleko odtud se nachází Brněnská přehrada, která nenabízí pouze koupání, ale i projížďku na lodi až pod hrad Veveří, který rovněž stojí za návštěvu.
Moravský kras

Autor: Prazak Wikimedia
Moravský kras je místem, kde spadne brada nejen dětem, ale i dospělým. Jde o největší krasové území v České republice, které nabízí plnou náruč nevšedních zážitků. K největším zdejším atrakcím patří Punkevní jeskyně s propastí Macocha, která je pro děti zábavná i pro možnost projížďky na lodičkách.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Vila Tugendhat

Autor: Vít Švajcr, Dobré Světlo Wikimedia
Vila Tugendhat patří ke klenotům české architektury. Vystavěna byla ve funkcionalistickém stylu mezi lety 1929-1930. V současnosti vila patří k největším atrakcím Brna. Tugendhat je výjimečná nejen pro svůj vzhled, ale i pro tu skutečnost, že se jedná o první projekt moderní architektury v Česku a čtvrtý na světě. Památku najdete na seznam UNESCO.
KAM ZA TURISTIKOU?
Pálava

Autor: Martin Vavřík Wikimedia
Chráněná krajinná oblast Pálava se i přes svou malou velikost, nachází pro svou jedinečnost na seznamu UNESCO. Pálava patří k nejdéle osídleným místům na území České republiky, zároveň je také i nejteplejším a nejsušším místem v zemi. Území v minulosti poznamenali mamuti, Keltové i X. římská legie. Dnes je však tato úrodná země plná polí a vinné révy. Těšit se sem můžete nejen na skvělé víno, ale i na bohatou síť cyklistických a pěších stezek, nádhernou krajinu plnou kouzelných panoramat a jedinečných památek, k nimž patří kupříkladu Dívčí hrady, Sirotčí hrádek, Mikulov nebo třeba jeskyně na Turoldu.
Podyjí

Autor: Neo98 Pixabay
Národní park Podyjí je tím nejmenším chráněným národním parkem na území České republiky. Jelikož se nachází v bývalém hraničním pásmu, může se pochlubit zcela nedotčenou přírodou. Oblast dlouhá 42 kilometrů se nachází v jihozápadní části Moravy v oblasti mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně pak na tento park navazuje National Thayatal park. Národní park skýtá unikátní scenérie s mozaikou meandrů, skalních stěn, zřícených mlýnů, ovocných sadů, nivních luk i prosluněných lesostepí. Oblast je možno prozkoumat díky síti dobře značených pěších a cyklistických tras. Podyjí je rovněž i vyhlášenou vinařskou oblastí.
KAM ZA ZÁBAVOU?
VIDA! Science centrum

Autor: BíláVrána Wikimedia
Pro malé i velké je skvělým místem zábavy vědecký park, který je umístěn do bývalého pavilonu D na brněnském výstavišti. Na ploše 5000 metrů čtverečních je tu vystaveno na 170 interaktivních exponátů, které si můžete nejen prohlédnout, ale i osahat. Klidně si tu odpalte vodíkovou bombu, zmrazte vlastní stín, vyzkoušejte si na vlastní kůži zemětřesení. Vše je dovoleno. Součástí výstavy je i doprovodný program.
KAM ZA HISTORIÍ?
Lednicko-Valtický areál

Autor: Alena Tumčímová Wikimedia
Lednicko-valtický areál je jedinečným historickým komplexem, který není možné prozkoumat během jednoho jediného dne. Lednicko-valtický areál to jsou Lednice, Valtice, Minaret, Janův hrad, Rendez-vous, Pohansko, Kolonáda na Reistně, Obelisk, Tři Grácie, Belveder, Hraniční zámeček, Rybniční zámeček, Apollonův chrám a mnoho dalších krásných míst. Areál je tak výjimečný, že jej můžete nalézt na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Areál je ideální nejen pro pěší turistiku a cyklistiku, ale i pro plavbu na loďkách, projížďky na koních, koupání i degustaci vína.
Špilberk

Autor: Michal Paolo - Paolo_Brno Pixabay
Hrad Špilberk patří k dominantám města Brna. Hrad postavil ve 13. století král Přemysl Otakar II. jako sídlo moravských vojenských velitelů. Najdete ho na vrcholu stejnojmenného kopce, jenž skýtá i pěkný výhled do okolí. V průběhu své existence si prošel celou řadou proměn. Stal se pevností, následně i velmi obávaným vězením, o němž se říkalo, že je to “žalář národů”. Nejobávanější a nejtvrdší vězení v Evropě se pak spolu s kasárnami nakonec proměnilo v Muzeum Města Brna. Na Špilberku si dnes můžete prohlédnout muzeum, kasematy, jihozápadní bastion, barokní kapli, rozhlednu a zvonkohru.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Moravská Sahara

Autor: Varel Wikimedia
Jen málokoho by napadlo, že v České republice můžeme mít poušť, ale věru je tomu tak. Říká se jí “moravská Sahara”. Nachází se mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Jedinečný biotop Váté písky u Bzence se rozkládají na ploše dlouhé 5,5 kilometru, přičemž jeho nejširší část měří 60 metrů. Lokalita vznikla následkem dlouhodobého kácení. Ta odkryla deseti až dvaceti metrovou vrstvu písku, která sem byla zřejmě nanesena větry ke konci doby ledové. Po vykácení stromů došlo k jejímu obnažení. Les se sem vrátil v 19. století. Avšak i přes tuto skutečnost tu do dnešních dnů přetrvává jedinečné pouštní klima. V létě je tu na sluníčku přes 50 stupňů Celsia a v noci teplota klesá k nule. Prší tu maximálně dvakrát do roka.