Jaké atrakce má Český Krumlov

Autor fotografie: Markéta Machová Pixabay
Český Krumlov je druhým turisticky nejatraktivnějším místem v České republice. Město najdete pouze 22 kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic pod hřebenem Blanského lesa. Protéká jím řeka Vltava. Český Krumlov oplývá magickou atmosféru, díky níž bylo město zapsáno na seznam UNESCO. Turisté město láká na památky, skvělou gastronomii a panoramata. Český Krumlov můžete poznat pěšky, na kole, ale i z lodi. Dovolenou zde doporučujeme romantikům, zamilovaným, jednotlivcům i seniorům. Každý si to své v malebném Českém Krumlově najde.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Plavecký bazén Český Krumlov
Českokrumlovský plavecký bazén v průběhu jednoho roku navštíví přes 70 000 lidí. K dispozici tu všichni zájemci o vodní radovánky mají velký 25 metrový bazén, dále malý bazén a parní komora. Jedno z nejhezčích koupání vás však nečeká přímo v Českém Krumlově, ale asi na jedenáctém kilometru směrem do Českých Budějovic vlevo. Jde o přírodní koupaliště Štilec, jež patří k těm nejhezčím v České republice.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Kozí Pláň
Rodinný lyžařský areál se nachází nedaleko Českého Krumlova a je vhodný především pro rodiny s dětmi. K dispozici tu máte 3 vleky včetně toho dětského. Sjezdovka je pečlivě udržovaná, osvětlená a uměle zasněžovaná. Reálné tu tedy je i večerní lyžování.
KAM S DĚTMI?
Muzeum Fotoateliér Seidel

Autor fotografie: svajcr wikipedie
Fotoateliér vám přiblíží historii fotografie a fotografování. Věnuje se i samotnému průkopníkovi fotografování Josefovi Seidlovi. Prohlédnout si tu můžete řadu jedinečných snímků i historických fotoaparátů. V ateliéru se rovněž koná i řada výstav a přednášek o focení. Pro děti do 10 let tu jsou interaktivní prohlídky.
Muzeum voskových figurín v Českém Krumlově

Autor fotografie: Wolfgang Sauber Wikipedie
Muzeum voskových figurín v Českém Krumlově se soustředí na osobnosti daného regionu. Součástí expozice je i alchymistická dílna nebo stará krčma. Muzeum se bude líbit dětem i rodičům.
Pohádkový dům Český Krumlov

Autor fotografie: Donald.soudce Wikipedie
V historickém jádru města se nachází krásné muzeum loutek, kterých tu je vystaveno dobrých 300. Muzeum se nachází blízko zámku a Zrcadlového labyrintu a vystaven tu je dokonce i Spejbl a Hurvínek.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Vyhlídkový okruh okolo Krumlova - Psaníčka

Autor fotografie: Peter Tóth Pixabay
Prohlídku Krumlova je nejlepší započít u Budějovické brány, odkud se vydejte po schodech dolů do ulice V Jámě, kudy postupně projdete částí města, všemi nádvořími, okolo zámecké zahrady, lesíkem Dubík a sídlištěm Plešivec. Dále pak pokračujete po mostě přes řeku Vltavu, odkud se pak vydejte doprava po schodech do čtvrti rodinných domků, odtud pak loukou na Křížovou horu ke kapli, od níž je jeden z nejkrásnějších pohledů na město a Blanský les. Okruh dále pokračuje od kaple dolů okolo křížové cesty a navrací se zpět do města. Celý deseti kilometrový okruh končí nakonec ve výchozím bodě.
KAM ZA TURISTIKOU?
Z Českého Krumlova na Kleť

Začátek trasy začíná na prvním nádvoří zámku, odkud se vydáte po zelené značce okolo nádraží Českých drah a okolo plotu kasáren až k rozcestníku s modrou značkou pod hájovnou Nový Dvůr. Po modré se vydáte dále na cestu kněžny Terezie. Dále se napojte na červenou a pak pokračujete vpravo, po níž dojdete na vrchol Kleti, kde se nachází ta nejstarší rozhledna v Čechách. U rozhledny stojí i chata s restaurací. Nedaleko odtud se nachází i hvězdárna. Dolů můžete sejít po zelené a od rozcestníku pak po žluté. Po ní pak dojdete až do Českého Krumlova.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Vyhlídkové plavby na vorech

Autor fotografie: Honza Čech Pixabay
Skutečně nevšedním zážitkem je vyhlídková plavba na vorech centrem Českého Krumlova. Pokud chcete takovou plavbu absolvovat zajděte do přístaviště pod Hotelem Myší Díra, odkud plavby začínají. Na voru proplujete okolo všech významných památek v Českém Krumlově. Plavba končí u Pivovaru Eggenberg.
KAM ZA HISTORIÍ?
Státní hrad a zámek Český Krumlov

Autor fotografie: Peter Tóth Pixabay
Krumlovský zámek se rozkládá na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, kde byl vybudován v průběhu šesti století. Státní zámek je dodnes významnou památkou, který se těší velké oblibě mezi turisty. Pyšný je i na svou zámeckou zahradu. Zámek nabízí svým návštěvníkům hned několik tras. Nejvyšším zpřístupněným místem je vyhlídkový ochoz zámecké věže, která se hrdě tyčí 35 metrů nad druhým nádvořím. Nejhlubším místem na zámku jsou pak Václavské sklepy, které najdete 10 metrů pod povrchem.
Zámecká zahrada v Českém Krumlově s otáčivým hledištěm

Autor fotografie: Bjalek Michal Wikimedia
Zámecká zahrada zde byla vytvořena v barokním stylu na konci 17. století. Nachází se na návrší a svahu u jihozápadních budov zámku. Zahrada byla v průběhu let upravena až byla nakonec radikálně změněna ve stylu anglického parku. Součástí je zahradní terasa Štěpnice, která původně sloužila knížecí rodině. Dále zde je Letní jízdárna, Knížecí květinová zahrada, čtyřúrovňová kaskádová fontána, Horní zahrada, letohrádek Bellaria i otáčivé hlediště. Hlediště je skutečným unikátem. Sídlí zde otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Jejím tvůrcem je scénárista Joan Brehms. Původní točna byla poháněna lidskou silou. Z původních 60 míst tu je dnes 644 míst, jež je poháněno elektrizovaným pohonem. Letohrádek Bellarie je nejcennější stavbou zahradní architektury. V podzemním patře se nachází barokní kuchyně s výtahem na jídlo.
Kostel svatého Víta

Autor fotografie: Martin Vavřík Wikimedia
Římskokatolický kostel svatého Víta je druhou dominantou města. Kostel vznikl v místě starší budovy počátkem 15.století. Jde o nejstarší kostel ve městě. Trojlodní kostel byl vytvořen v parléřovském stylu. Uvnitř můžete spatřit náhrobky Viléma z Rožmberka a Anny Marie Rožmberské.
Kláštery Český Krumlov

Autor fotografie: H2k4 Wikipedie
Klaštery Českého Krumlova tvoří druhý nejrozsáhlejší komplex ve městě. Najdete jej rovněž v historickém centru. Dvojí konvent bratří a sester řádu svatého Františka byl založen již v polovině 14. století. Nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Klášter byl zrušen v roce 1950. Do budovy se nastěhovalo vojenské učiliště a obydleli ho panští úředníci. Následně tu byl sklad, různé vzdělávací instituce a ještě koncem 20. století místo sloužilo k sociálnímu bydlení. Interiéry tedy byly v dezolátním stavu. Klášterům byla navrácena jeho původní tvář po roce 2014, kdy proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Dnes je zde umístěna i prohlídková expozice.
Pivovar Eggenberg

Autor fotografie: Jirka DI Wikipedie
Pivo se tu vařilo již od vzniku města. V roce 1560byl vystavěn v předhradí nový pivovar, který byl o rok později napojen na zdroj velmi kvalitní vody, který využívá pivovar k vaření piva dodnes. V současnosti se zde pořádají exkurze.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Autor fotografie: Jitka Erbenová Wikipedie
Grafitový důl nedaleko Českého Krumlova nabízí prohlídku do svého nitra. Prohlídka probíhá v hloubce až v 70 metrech, kde návštěvník může vidět ukázku těžby a také se může svézt v důlním vláčku. Historie grafitových dolů sahá ve zdejší oblasti až do 18. století. Široké veřejnosti je zde zpřístupněn dvoukilometrový okruh.