Co zajímavého má k vidění Mikulov

Autor fotografie: Luboš Houska Wikipedie
Kouzelné a velice malebné město Mikulov najdete v Jihomoravském kraji asi 18 kilometrů západně od Břeclavi v těsné blízkosti hranic s Rakouskem. Město se rozkládá na jižním okraji Pálavských vrchů. Jeho charakterizující dominantou je Mikulovský zámek, stojící na zdejším skalnatém ostrohu, jež je vidět už z velké dálky. Ve městě naleznete řadu významných historických památek a dvě přírodní rezervace (Turold a Svatý kopeček). Místo je ideální pro turistiku, cyklistiku i vodní radovánky. Pochutnat si zde můžete na skvělé kuchyni, ale hlavně také i na výborném vínu.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Koupaliště Tedos Mikulov - Koupaliště Riviéra
Pokud hledáte místo ke koupání, v Mikulově máte hned několik možností. Vydat se můžete do nedalekých Pasohlávek a navštívit zdejší Aquapark Moravia anebo navštivte nedaleké Novomlýnské nádrže, případně přímo v Mikulově zajděte na místní koupaliště Riviéra. Areál koupaliště vedle klasického bazénu nabízí vedle brouzdaliště, skluzavky a tobogánu i krásný výhled na zámek a Svatý kopeček.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Sportovní areál Němčičky u Břeclavi
Jižní Morava je s lyžováním celkem na štíru. Vzhledem k tomu, že jde o nejteplejší a nejsušší oblast v české republice, za sjezdovkami je nutné trochu popojet. Nejbližší areál vhodný k lyžování tak najdete až v Němčičkách u Břeclavi. Jde vůbec o nejníže položený svah ve střední Evropě, kdy je jeho nadmořská výška pouze 180 metrů nad mořem. V areálu se nachází dopravníkový pás, vlek a pravidelně upravovaný svah, jež je v případně potřeby zasněžován. Areál je osvětlen, čímž umožňuje i noční lyžování.
KAM S DĚTMI?
Jeskyně na Turoldu

Autor fotografie: Huhulenik Wikipedie
Jeskyně Na Turoldu je jedinou veřejnosti zpřístupněnou jeskyní, která se nachází v rezervaci vrch Turold na okraji města. Turold vyniká svou unikátní výzdobou, jež se vyznačuje s korozními útvary podobající se korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Svatý kopeček s kaplí svatého Šebestiána

Autor fotografie: Huhulenik Wikimedie
Jednou z nejvýraznějších dominant města Mikulova je Svatý kopeček s nadmořskou výškou 363 metrů, jemuž se původně říkalo Tanzberg. Na jeho vrcholu se nachází kostel svatého Šebastiána, zvonice a křížová cesta. Jde o významné poutní místo i botanickou rezervaci. Kostel zde nechal vybudovat Františka z Dietrichsteina po morové epidemii v roce 1622.
KAM ZA TURISTIKOU?
Naučná stezka Děvín

Autor fotografie: Zp od cs Wikimedie
Naučná stezka Děvín vede přírodní rezervací Děvín-Kotel Soutěska. Patří k těm nejcennějším rezervacím na Pálavě. Roste zde totiž spousta chráněných rostlin. Trasa je dlouhá 11 kilometrů a má celkem 15 zastávek. Na stezku se dostanete po značených turistických trasách z Dolních Věstonic, Klentnice i Pavlova.
Vinařská naučná stezka Mikulov

Autor fotografie: Txllxt TxxllxT
Vinařská stezka, dlouhá zhruba 20 kilometrů, vede z Mikulova přes Bavory, Pernou, Horní Věstonice, Dolní Věstonice, Pavlov a Klentnici, odkud se opět navrací zpět do Mikulova. Stezka seznamuje všechny návštěvníky s historií a krásou Pálavy. Trasa je středně náročná a absolvovat ji můžete pěšky, na kole i autem.
CHKO Pálava

Autor fotografie: Hladilkarel wikipedia
Pálava je zemí, kde žili mamuti i Kelti a došli sem i vojáci z X. římské legie, jež sem dovezli vinnou révu. Jde o unikátní místo, které najdete na seznamu UNESCO. Vedle mamutích kostí se tu našla i Věstonická Venuše a v oblasti se vyskytují i Sirotčí hrádek a Dívčí hrady.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Sklepní uličky
Vinnou révu na Mikulovsko přivezli Římané, kteří se usadili v místě dnešních Nových Mlýnů. Mikulov se poměrně rychle stal významným vinařským střediskem. Mikulovské vinné sklepy byly budovány v několika místech na kraji města. Ty nejvýznamnější sklepy a vinařské kolonie se v současnosti nachází jen pár kroků od historického centra. Unikátní zde jsou nadsklepní domy, které ve svém podzemí skrývají vinařské sklepení. Obvykle jde o barokní domy, které najdete v ulici zvané Kamenný řádek. Další takové sklepy najdete ve svahu nad Turoldem, v ulici Bezručova a Zlámalova.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek Mikulov

Autor fotografie: Luboš Houska Pixabay
Zámek Mikulov uvidíte už z velké dáli, stojí totiž na skalním útesu. Postavil jej zde Přemysl Otakar II. již v roce 1249, aby jej později udělil Liechtensteinům. Od 16. století tu však sídlili Dietrichsteinové. Bohužel jej Němcové vyplenili a při svém ústupu v roce 1945 do základů vyhořel. Jen díky Spolku pro opravu mikulovského zámku se z jeho krás můžeme kochat i dnes. Největší chloubou zámku je zámecká knihovna a zámecká zahrada, která je jednou z největších zahradních areálů.
Dietrichsteinská hrobka

Autor fotografie: Dana Tvrdá Wikipedie
Hrobka Dietrichsteinů dříve bývala kostelem, ten však v roce 1748 vyhořel a tak byla původní stavba přepracována na hrobku, v níž se dnes nachází 45 rakví s ostatky členů rodů Dietrichsteinů. Hrobka dnes slouží i jako galerie. Z terasy je krásný výhled na náměstí i okolí Mikulova.
Hrad Děvičky

Autor fotografie: Honzak83 Wikipedie
Hrad Děvičky paří k neodmyslitelným dominantám CHKO Pálava. Kraj okolo je vskutku kouzelný a výhled z vrcholu od zříceniny, je doslova nezapomenutelný. Výstup na vrchol však není snadný. Hrad se nachází západně od Pavlova, pouze 1 kilometr od nejvyššího vrchu Pálavy, Děvína. Skála na níž stojí je ze tří stran nepřístupná. Do dnešních dnů se dochovaly pouze obvodové zdi a spousta vnitřních zdí i polozasypané sklepy. Nejdochovanějším fragmentem hradu je patrová pětiboká dělostřelecká věž, která se nachází na jihozápadní straně hradu. Okna skýtají krásný pohled na Pavlov, Novomlýnskou nádrž i na Dolní Věstonice.
Kozí hrádek

Autor fotografie: Doronenko Wikipedie
Kozí hrádek patří k jedné ze třech skalních dominant města Mikulova. Vystavěn zde byl v 15. století jako dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem a střílnami. Sloužil ke kontrole cest spojující Brno s Vídní a zajišťoval rovněž i ochranu mikulovského zámku. Po nedávné rekonstrukci je volně přístupný. Místo je užíváno jako příjemné odpočinkové místo s rozhlednou, jež skýtá krásný výhled na historické jádro Mikulova. Na hrádek dojdete po červené. Pozor, prohlídka je možná pouze tehdy, když na hrádku vlaje vlajka.
Židovský hřbitov

Autor fotografie: Marian_Jaslovsky Pixabay
Mikulovský židovský hřbitov patří k těm nejvýznamnějším památkám svého typu v České republice. Pohřbívalo se tu zhruba od poloviny 15. století. Dnes se na hřbitově nachází zhruba 4000 náhrobků. Nejcennější a nejnavštěvovanější částí je rabínský vršek, kde jsou pochováni mikulovští a moravští zemští rabíni. Nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1605.
Obří sud

Autor fotografie: Loupeznik Wikipedie
Zcela jedinečnou památkou je v Mikulově Obří sud, který je tím největším sudem na víno v Česku. Jde o unikátní, bohatě zdobený sud z roku 1643. Tento sud je nejenže největší v České republice, ale i osmý největší v Evropě. Má objem 101 400 litrů a váží 26,1 tun. Sud mají Mikulovští uložený v zámeckém sklepě, kde je součástí regionálního muzea a je pro veřejnost přístupný v rámci expozice o víně a vinařství.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Mikve - židovská lázeň

Autor fotografie: Wikimedia Palickap
V místech, kde kdysi bývalo v Mikulově Lázeňské náměstí, se nachází středověká mikve. Židovská lázeň, jež sloužila k rituálnímu očištění ortodoxních Židů před začátkem šabatu a svátků. U žen pak po menstruaci, před svatbou a po porodu. Má zděnou nádrž ve tvaru krychle, která byla umístěná v suterénu nebo v přízemí domu v okrsku synagogy. Objevena byla zcela náhodně v rámci archeologického průzkumu při budování novostavby uvnitř památkové rezervace. Mikve je nyní zakonzervována a zrekonstruována. Vybudován byl i nový vstup a tak vám nic nebrání se na ni jít podívat.