Co návštěvníkům nabízí Česká Lípa

Autor fotografie: Zákupák Wikimedia
Historie města Česká Lípa je úzce spjata s hradem Lipý, který tu stal dříve než samotné město. To zde vzniklo až ve 14. století. Město leželo na významné obchodní stezce a na řece Ploučnici, což podpořilo zdejší rozvoj řemesel. Město se rychle rozrůstalo. Česká Lípa pak patřila k těm největším poddanským městům v Čechách až do novověku. Pyšnilo se řadou výsad. Řada památek se dochovala do dnešních dnů.
Česká Lípa tedy do dnešních dnů nabízí mnoho zajímavostí i pěknou přírodu. Turistu bezesporu zaujmou opravené zbytky hradu Lipý, ruiny starého vodního hradu, které najdete kousek za silnicí od Zákup. Město nabízí bohatý kulturní život. Skýtá rovněž i dobré podmínky pro aktivní odpočinek. Je turistickou křižovatkou s bohatou nabídkou atraktivních cílů pro letní i zimní rekreaci.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Aquapark Česká Lípa
Aquapark tvoří plavecký bazén s tobogánem a s celou řadou dalších atrakcí. Na své si tu tak přijdou nejen děti, ale i dospělí. Bazén najdete v nově zrekonstruovaném sportovním areálu a vedle tobogánu tu jsou i skluzavky, masážní lůžka, whirpool, masážní bazén dětský bazén, brouzdaliště, divoká řeka, pára a také i bufet s občerstvením. Pokud budete mít zájem, můžete využít i dalších služeb a navštívit zdejší posilovnu.
Plavecký bazén Sever
Plavecký bazén Sever je po kompletní rekonstrukci a nabízí vše potřebné pro všechny nadšené plavce. Tedy i ty budoucí, protože nabízí i plaveckou školu, programy pro školy, kondiční cvičení ve vodě.
Koupaliště Dubice - Wake sport park

Autor fotografie: Zákupák Wikimedia
Koupaliště vzniklo zatopením někdejší pískovny v čtvrti České Lípy zvané Dubice. Okolí přírodního koupaliště je vhodné pro pěší výlety i cyklo turistiku. U koupaliště se nachází i kemp. Nově je zde vybudován Wake sport park. V nabídce mí vodní vlek, vodní hřiště, půjčovnu paddleboardu. V místě je pak i volejbalové hřiště, minigolf a občerstvení.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Skiklub Prácheň
Nedaleko Kamenického Šenova, na pomezí Lužických hor a Českého středohoří, se nachází Ski klub Prácheň. Lyžařské středisko najdete v nadmořské výšce 590 metrů nad mořem. Nabízí 3 sjezdovky, které obsluhuje jeden vlek typu Poma. Tratě jsou pravidelně udržované. U dolní stanice se nachází občerstvení. Parkování je možné na parkovišti motorestu U koně.
Ski areál Polevsko
Ski areál tvoří dva svahy, červený a modrý. Modrá sjezdovka je dlouhá 450 metrů, červená pak 400 metrů. O dopravu se stará vlek. Jde o ideální středisko pro rodiny, začínající lyžaře i seniory. Na své si tu přijdou i zkušení lyžaři. Areál je zasněžován. V místě se nachází dětská lyžařská škola s dětským lanem. Pod vlekem je v provozu občerstvení. Na své si tu přijdou i snowboardisté, kteří jistě ocení možnost skoků na sjezdovkách.
KAM S DĚTMI?
Zámek Horní Libchava

Autor fotografie: Zákupák Wikimedia
Jen kousek od České Lípy se nachází kouzelný renesanční zámek, který založil pravděpodobně Jindřich z Vartenberka v druhé polovině 16. století. Do dnešních dnů se dochoval v takřka nezměněné podobě. Zámek v roce 2010 zakoupil cestovatel a fotograf Oldřich Kili Kilián, který sem přinesl stálou expozici fotek ze svých cest a dále pak tu vytvořil i Strašidelné podzemí. Zámek se zaměřuje na děti, pro něž připravuje pestrý zábavný program.
Vlastivědné muzeum

Autor fotografie: Zákupák Wikimedia
Vlastivědné muzeum a galerie sídlí v areálu bývalého augustiniánského kláštera, který zde založil v roce 1627 Albrecht z Valdštejna. Jeho výstavba trvala dlouhých 140 let. Součástí areálu je jednolodní kostel Všech svatých i kaple P. Marie Loretánské. Kapli obklopuje ambit s křížovou chodbou, kaplemi v nárožích a Svatými schody. Místo je dnes muzeem, místem, kde se konají pravidelné výstavy, koncerty, svatby a přednášky. V bývalých rohových kaplích je dnes otevřena historická knihařská dílna, v níž si návštěvníci mohou vyzkoušet práci knihaře. Součástí je i klášterní zahrada, která je rovněž veřejnosti přístupná. V muzeu je takřka půl milionu předmětů. Sbírka je neustále rozšiřována. Vystaveno je na 5400 artefaktů.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Rozhledna Špičák

Autor fotografie: Daniel Baránek Wikimedia
Rozhledna Špičák patří k dominantám České Lípy, která stojí na nejvyšším místě Českolipské kotliny. Věž zde byla otevřena v roce 1885. O pět let později byla k věži postavena i provozovna s šenkem. Na začátku 20. století rozhlednu ročně navštívilo na 7000 osob. Bohužel v letech 2000-2015 byla veřejnosti nepřístupná stejně jak tomu bylo i za druhé světové války, kdy tu sídlila hláska protiletecké obrany. Po válce už jen chátrala. Opravena byla v roce 1997, ale kvůli technologií pro pokrytí signálu byla nepřístupná. V současnosti je již konečně přístupná, alespoň jeden den v roce. Rozhlednu najdete na 460 metrů vysokém kopci a pěkný výhled na město skýtá už cesta k ní. Dostanete se sem od informačního centra na náměstí po modré turistické značce.
KAM ZA TURISTIKOU?
Výlet do Pekla

Autor fotografie: RadekS Wikimedia
Českolipské Peklo je národní přírodní památkou. Území je ceněno z hlediska biologického i zoologického. Procházka údolím Robečského potoka je navíc velmi příjemná a nenáročná. Stezka je navržena pro středně zdatné turisty, kteří zde mají na výběr z kratší a delší trasy. Dostanete se sem vlakem, kdy vystoupíte v Zahrádkách a vydáte se odtud po červené turistické značce. Dojít sem můžete i z centra České Lípy, což je však delší. Trasa je schůdná i v zimě, jen musíte dávat větší pozor. Na cestě jsou různé průlezy, skalní tunely, lávky a stále je co fotografovat. Zhruba uprostřed trasy je stavení, v němž přebýval disident Ladislav Lis. Nahoře na skále jsou pak zbytky ostrožného hradu Zahrádky. Jděte dál údolím a všímejte si okolí, kupříkladu skalního obydlí s vytesanými okny. Vidět můžete i ostatky hradu Frýdlant, dále pak mlýn až se dostanete do skalní osady Karba, kde dodnes pulzuje život. Dá se odtud vystoupat k vlakovému nádraží.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Archeologické muzeum Šatlava

Autor fotografie: Zákupák Wikipedia
V budově dřívější šatlavy bylo vybudováno muzeum, v němž se dozvíte více o využívání jeskyně od pravěku do současnosti. Expozice se věnuje archeologii České Lípy. V bývalém městském vězení je umístěna unikátní speleoarcheologická expozice, která se věnuje využívání jeskyní a skalních převisů člověkem. Druhá expozice se věnuje archeologii města, dějinám vězeňství a výkonu práva v České Lípě.
KAM ZA HISTORIÍ?
Vodní hrad Lipý

Autor fotografie: Daniel Baránek
Vodní hrad Lipý byl založen v 13. století, do dnešních dnů se z něj dochovala pouze část hradní zdi a dvě gotické brány. Hrad byl zničen odstřelením v padesátých letech minulého století. O 40 let později proběhla rekonstrukce toho, co zbylo, od roku 2003 je přístupný veřejnosti. Dokonce je zde i prohlídkový okruh a expozice, která návštěvníky seznamuje s původní podobou hradu a historií sídla. V průběhu roku se zde konají tradiční akce.
Červený dům

Autor fotografie: Matěj Baťha Wikimedia
Renesanční lovecký letohrádek se vyznačuje psaníčkovými a obrazovými sgrafity. Postaven byl v roce 1583 Jetřichem Jiřím Berkou z Dubé ve stylu italské renesance. Dnes je zde umístěna část muzea.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Do Pekelného jícnu

Autor fotografie: PalickaP Wikimedia
Jedinečným zážitkem je možnost sjet si průrvu řeky Ploučnice na nafukovacích matracích. Místu se také říká Čertova díra nebo Hromová rána. Jde o umělý vodní tunel, který najdete kousek České Lípy v Ralské pahorkatině, poblíž Stráže pod Ralskem. Atrakci si užijí i vaše děti. Ploučnice přitéká od Stráže a postupně vtéká do kaňonu vyhloubeného strmými pískovcovými stěnami. Asi po 50 metrech se prudce stočí vpravo a proteče prvním asi 13 metrů dlouhým a poměrně úzkým tunelem vytesaným v pískovci. Pak se říčka objeví na chvíli na povrchu soutěsky, aby se opět ponořila do 41 metrů dlouhé chodby. Tunel ústí do hluboké tůně, kde je možno se vykoupat. Průrva je 150 metrů od mostu, který spojuje Noviny pod Ralskem a Stráž pod Ralskem. Dobré je mít na nohách boty do vody. Na břehu se nachází dokonce bufet.